banner
 

Prontosan® - küsimused ja vastused

 

1. Mida Prontosan® tooted sisaldavad?

Prontosan® tooted sisaldavad undetsüleenamidopropüülbetaiini (surfaktant), polüheksaniidi ja puhastatud vett. Lisaks sisaldavad haavageel ja haavageel X glütserooli ning hüdroksüetüültselluloosi.

2. Kas Prontosan® lahus ja geel võivad haavale kandes põhjustada valu?

Et tegu on veepõhiste toodetega, ei põhjusta Prontosan® lahus ja geel haavas kipitust, ärritust ega valu. Seetõttu sobivad nad lisaks nii lastele kui täiskasvanuile, kuid Prontosani kasutatakse ka loomadel.

Kui patsient on ebatavaliselt valutundlik, mis võib ette tulla krooniliste jalahaavandite puhul, soovitame Prontosan® lahust soojendada kuni kehatemperatuurini (36 °C) ja loputamise asemel asetada haavale 5-15 minutiks rohke sooja lahusega immutatud tampoon.

Kehatemperatuurini soojendatud lahus väldib haava külmašokki ja kiirendab haava paranemist.

3. Kui palju tuleb Prontosan® geeli ühel sidumiskorral korraga haavale panna, et mõju oleks piisav?

Haava katmisel Prontosan® geeliga tuleb tingimata jälgida, et haav ja selle servad umbes 1 cm ulatuses oleksid kaetud vähemalt 3-5 mm paksuse geelikihiga. Pindmiste haavade puhul soovime eelistada Prontosan® haavageeli X, mis on paksem ja viskoossem ning püsib paremini haaval.

4. Kui sageli tuleb sidet vahetada?

Prontosan® geeliga seotud haava tuleks siduda iga päev või ülepäeviti. Sellise intervalliga sidumine tagab piisava haavaniiskuse säilimise, mis on vaja haava kiireks ja tüsistustega paranemiseks. Ülepäeviti sidudes tuleks geeli panna korraga haavale rohkem.

5. Mida teha, kui side on jäänud haava külge kinni?

Kui side ei eemaldu haavalt, tuleb see haavaloputuslahust kasutades ettevaatlikult lahti leotada. Sidet ei tohi jõuga ära rebida, see vigastab tekkinud värsket granulatsioonikude ja aeglustab haava paranemist!

6. Mis on haav ja mis liiki haavu on olemas?

Termin haav (vulnus) tähistab igasugust vigastust, mis kahjustab naha terviklikkust. Haavad võivad olla koekaoga või ilma. Haav võib tekkida trauma tagajärjel või planeeritud kirurgilise operatsiooni tulemusena. Nahakahjustus võib olla mehaaniline, termiline, keemiline, kiirgusega seotud või sisemisel põhjusel tekkinud. Viimasel juhul on tegemist haavandiga (ulcus).


7. Kuidas haav paraneb?

Paranemisprotsess algab trauma tekkimise hetkel. Selle kestus võib olla erinev. Haava paranemisprotsessi jaotatakse kolme astmesse: põletikufaas (verejooksu seiskumine, haava puhastumine), kasvufaas (haava sulgumine) ja küpsemisfaas (haavaarmi naha elastsuse taastumine).

8. Mis eristab ägedat ja kroonilist haava?

Tüüpilised ägedad haavad on traumahaavad (nt lõikehaav, hammustushaav jne) või operatsioonihaavad. Harilikult tekivad traumahaavad ootamatult, ja paranevad suhteliselt kiiresti.

Kroonilist haava iseloomustab haava paranemise aeglustumine või seiskumine, tavaliselt põletikufaasi lõpus, aga ka mõnes teises paranemisfaasis. Kroonilised haavad paranevad aeglasemalt ja nende paranemisel tekib rohkem tagasilööke. Kroonilised haavad on näiteks venoossed ja diabeetilised haavandid ning lamatised.

9. Kuidas klassifitseeritakse Prontosan® tooteid?

Vastavalt EL meditsiiniseadmete direktiivile 2007/47/EC (MDD) kuuluvad Prontosan® haavaloputuslahus, haavageel ja X haavageel III klassi meditsiiniseadmete gruppi.

10. Mis on Prontosan® lahuste ja geelide eelised?

Prontosan® on polüheksaniidi ja undetsüleenamidopropüülbetaiini unikaalne kombinatsioon, mis hoiab ära haavapõletiku tekke, eemaldab biofilmi, kiirendab haavade paranemist ja kõrvaldab haavalõhna. See on ainulaadne preparaat, millel on kliiniliselt tõestatud võime lõhkuda biofilmi tsükkel ja puhastada haav biofilmist.

11. Kui kaua Prontosan® avatuna säilib?


Juba avatud pakendis säilib Prontosan® haavasprei 12 kuud, ülejäänud Prontosan® haavaloputuslahused ja haavageelid 8 nädalat ehk 2 kuud.

Avatud pakendit võib säilitada toatemperatuuril.