banner
 

Marrastused

 

Looduses on tore olla! Kuid ootamatusi võib ette tulla nii rattaga kui jalgsi seigeldes. Kukkumisest tekkinud kergemate marrastuste raviga saab õnneks igaüks ise hakkama.

Marrastused

Marrastused on levinud vigastused, mis tekivad kõvale pinnale kukkumisel, kuna hõõrdumine koorib naha pindmised kihid maha. Jalgratturid nimetavad kukkumisel saadud marrastusi sageli „asfaldilööbeks“.

Jalgrattaõnnetused võivad põhjustada ka valulikke ja raskeid traumahaavu, enamik marrastusi on siiski pindmised kriimustused, mis ei ulatu pärisnahani (sügavamal paiknev nahakiht) ega põhjusta suurt verejooksu.

Marrastus võib põhjustada suurt valu, kuna kahjustatud on hulk närvilõpmeid.

Kuidas käituda marrastuste korral?

Marrastuste ravi seisneb haava puhastamises suuremast mustusest neutraalse seebiga voolava kraanivee all ning seejärel Prontosan® haavaspreiga.

Marrastuse ala peab saama täiesti puhtaks. Vajadusel proovige seda puhta marlilapiga õrnalt pühkida.

Ärge hõõruge liiga innukalt, kuna see võib põhjustada veelgi suuremat koekahjustust ja valu.


Haava sidumiseks sobib hästi Askina® DresSil või Askina® DresSil Border silikooniga kaetud side, mis kinnitub õrnalt haavale, ei põhjusta sidemevahetusel valu ja mida saab haavale jätta kuni seitsmeks päevaks.

NB! Ohtliku nakkushaiguse vältimiseks on oluline teada, kas olete teetanuse vastu vaktsineeritud. Kui te ei mäleta täpselt, millal teid viimati teetanuse vastu vaktsineeriti või viimasest kaitsesüstist on möödas 10 või enam aastat, pöörduge kindlasti arsti poole.