banner
 

Traumahaavad

 

Olmetraumade, nagu marrastuste, kriimustuste, lõikehaavade, rebimishaavade ja hammustuste esmaabi algab verejooksu peatamise ja haava hoolika puhastamisega.

Verejooksu sulgemiseks piisab enamasti otsesest survest haavale ja ootamisest.

Haava põhjalik loputamine peatab veritsuse ja uhub mehaaniliselt haavast välja mustuse ning haava sattunud mikroobid. Haava puhastamiseks suuremast mustusest sobib leige joogikõlbulik kraanivesi. Seejärel loputatakse haav üle Prontosan® haavapuhastuslahusega.

Matkale või reisile, kus puhast vett pole käepärast, tuleks apteegist kaasa osta spetsiaalne haavapuhastuslahus (füsioloogiline naatriumkloriidi lahus, Prontosan® haavapuhastuslahus, Prontosan® sprei).

Mugavad on üksikannust sisaldavad ampullid.


Väiksemad haavad võib puhastada ja jätta sidumata. Suuremad haavad tuleb kindlasti katta plaastri või sidemega, et vältida haava kuivamist, mis aeglustab paranemist.

Soovitame haavapõletiku vältimiseks katta haav Prontosan® haavageeliga.

Haavageel kiirendab paranemist, väldib armistumist ja hoiab ära tüsistuste tekke.

Esimestel traumajärgsetel päevadel seotakse haava 1 x päevas, väikese haavaeritise korral ülepäeviti. Edaspidi vahetatakse sidet vastavalt vajadusele.

NB! Haavale ei tohi pihustada ega valada alkoholi sisaldavaid terve naha desinfektsioonivahendeid, desinfitseerivaid jalaspreisid, vesinikperoksiidi ega briljantrohelist.
Valed vahendid põhjustavad valu, kuivatavad liigselt haava ja aeglustavad haava paranemist!